• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Şap Nedir

sap-nedir

Şap nedir sorusuna tanım ile cevap vermemiz gerekirse çift tuz grubu içerisinde olan bileşiklerdir. Suyun içerisinde çözünebilmekte olan #şap #inşaat sektöründe çokça kullanılan bir malzemedir.

Şap nasıl uygulanır sorusuna verilecek cevaplar değişkenlik göstermekle beraber elbette genel geçer olarak kabul edilen bir uygulama şekli mevcuttur. Öncelikle şap dökülecek zeminde kir, toz vb. kirliliklerin olmaması gerekmektedir.

İnşaat artığı olarak tabir ettiğimiz moloz harç gibi atıklar şap atılacak olan zeminden arındırılmalıdır. Şap atılacak olan zeminin dört kenar ve dört köşesinden teraziye alınmasıyla şap dökme işlemine başlanabilir.

Şap ne işe yarar sorusuna ise halk arasında verilen ve şapın kullanım alanına göre değişkenlik gösteren pek çok cevap verilebilir. Ancak özellikle inşaat sektöründe şap zeminin izolasyonunu arttırmaya, görsel olarak zemine güzellik katmaya ve pürüzsüz bir zemin elde etmeye yaramaktadır.

#Şap dökme işlemi çok hassas bir işlem olduğu için şapın atılması sırasında da sonrasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususların başında öncelikle şap atma sırasında zemin etüdünün çok iyi yapılması gerekmektedir.

Zemin etüdü sonrasında şap atılacak olan alan teraziye alınmakta ve etrafı çevrilmelidir. Sonrasında şap atma işlemi tamamlanmalı ve etrafı çevreleyen ano adı verilen malzemeler kaldırılmalı ve kaldırıldığı anda vakit kaybedilmeden o kısmada şap uygulaması yapılmalıdır. Şap, tüm alana mala ile yüzeysel olarak yayıldıktan sonra düzeltme işlemine geçilmelidir.

Ancak tüm bu işlemler sonrasında şap atma işleminin bittiğini söylemek yanlış olur. Çünkü atılan şap bir an önce kurutulmalıdır. Kurutma işlemi yapılırken kullanılacak olan cihaz ve yöntem şapın işlevini yerine getirebilmesi ve formunu bulabilmesi için son derece önemlidir.

İnşaatlarda genel olarak şap kurutma yöntemi olarak bekleme yöntemi kullanılması yaygındır. Bu yöntem de şap atıldıktan sonra etrafı çevrilmekte ve kendi kendine kuruması beklenmektedir. Genel olarak yaz aylarında yapılan bu uygulama ile güneş ısısından faydalanılmaktadır.

Ancak bu yöntem ile şapın tamamının kurutulabilmesi mümkün olmamakta aynı zamanda şap sağlıklı bir şekilde kurutulamamaktadır.

İnşaat sektöründe şap kurutma da kullanılan bir başka yöntem ise elektrikli ısıtıcı yöntemidir. Normalde ısınmak için kullanılan elektrik ısıtıcıların bir ya da birkaç tane şap atılan alana yerleştirilmesi ve alanın kurutulmaya çalışması şeklinde oluşan bu yöntem ile şap sadece yüzeysel olarak kurutulabilmekte, derinlemesine bir kurutma yapılamadığından dolayı şapın derinliklerinde kalan nem kısa süre içerisinde tekrar yüzeye çıkmakta ve nemlenme baş göstermektedir.

Yukarıda saymış olduğumu iki yöntemde şap kurutma için uygun yöntemler olmamakta ve istenilen sonuçları vermemektedir. Bu yöntemler ayrıca zaman ve emek kaybına neden olarak inşaat firmalarının zarar etmelerine yol açmaktadır.

Atılan şapın sağlıklı, hızlı ve formunu bulabilecek şekilde kurutulabilmesi için kullanılacak olan cihaz şap kurutma cihazı olmalıdır. Bu cihaz alanın tamamını aynı anda kurutabilecek kapasiteye sahip olarak seçilmelidir.

Cihazın en büyük özelliği ara vermeden çalışması ve bu çalışma sırasında şap üzerinde oluşan nemi hızlı bir şekilde yoğunlaştırarak suya dönüştürmesidir.

Kurutma cihazları sahip oldukları güçlü motorları ve geniş üfleme menfezleri ile atılan şapı kısa sürede kurutabilmekte ve istenilen forma ulaşmasını sağlayabilmektedir.

Yapımı ve sonrasında bu kadar hassasiyet isteyen şap nerede uygulanır sorusuna verilebilecek cevaplar ise oldukça fazladır.

Ancak şap uygulaması ile sıkça karşılaşacağınız alanların başında kapalı spor salonlarının zeminleri, alışveriş merkezlerinin zeminleri, sergi ve gösteri salonları gelmektedir. Ancak şap uygulaması yaşamakta ya da çalışmakta olduğumuz tüm yapıların taban kısımlarına uygulanmaktadır.

Uygulanma amacı sadece görsel anlamda güzel bir görüntü elde etmek değildir. Nemlenme ve rutubetlenme olaylarının yaşanmasına da şap atma uygulaması engel olmaktadır.

Şap nedir denildiğinde inşaat sektörü için yapılacak olan en geniş kapsamlı açıklama ise; Yapıların taban ve tavanlarının nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamasını sağlayan, bu işlemi sağlarken aynı zamanda görsel olarak güzel ve pürüzsüz bir görüntünün ortaya çıkmasına yardımcı olan su ile birleştiğinde çözülebilen bir bileşendir denilebilir.

Şap neden kullanılır sorusuna ise verilebilecek ilk cevap öncelikle nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamak adına şap atımı uygulaması gerçekleştirilmektedir denilebilir.

Sonrasında ise düz ve pürüzsüz bir zemine istenilen şekilde uygun malzemeyi çok daha rahat ve sorunsuz bir şekilde montajlayabilmek için şap kullanılmalıdır açıklaması yapılabilmektedir.

Şap nedir sorusunda inşaat sektörü için özet bir açıklama yapılması gerekirse; Şap yapıların nemlenme ve rutubetlenme sorunlarına çözüm olabilmek için kullanılan, bu çözümü sağlarken aynı zamanda düz, pürüzsüz ve görsel anlamda güzel bir görüntünün de ortaya çıkmasını sağlayan bir malzemedir denilebilmektedir.

ŞAP NEDİR

Bilgi ve Cihaz Kiralama için bizi arayın : 444 0 719 

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Ankara Şap Kurutma Firması

Ankara şap kurutma firma ı atış ve kiralama ını yapmakta olduğu kurutma cihazları ile gerek inşaat halinde olan binalarda gerek e de nemlenme ve rutubetlenme orunu yaşayan...

Bursa Şap Kurutma Firması

Bur a şap kurutma firma ı kimi binalarda nemlenme ve rutubetlenmeyi engellemek amaçlı kimi binalarda i e gör el anlamda daha parlak ve güzel zeminler elde etmek...

İstanbul Şap Kurutma Firması

İ tanbul şap kurutma firma ı olarak inşaatlarınızda nemlenme ve rutubeti azaltmak amacıyla, ya da gör el anlamda daha güzel bir zemin elde etmek amacıyla...

İzmir Şap Kurutma Firması

İzmir şap kurutma firma ı her binaya uygulanma ı zorunlu olan nem ve rutubetlenmeyi engelleyici özelliği bulunan şap malzeme inin atılma ının hemen ardından kurutulma ı...