• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Nem Alma ve Hava Kurutma

nem-alma-ve-hava-kurutma

Nem Alma ve Hava Kurutma

Nem Alma İnsanlar için nem alma ne kadar önemli ise inşaat halindeki binaların bir an önce tamamlanması ya da sel baskını gibi baskınla karşılaşılması durumunda da binalar için hava kurutma işlemi o kadar önemlidir.

Nem alma ve hava kurutma bazen aynı kavramlar gibi kullanılsa da havadaki nem oranının düşürülme işlemine nem alma, ıslak olan ya da rutubetli bulunan duvarların, zeminlerin ve diğer alanların kurutulması işlemine de hava kurutma deniliyor.

Nem alıcı cihazlarla gerçekleştirilen nem alma ve hava kurutma işlemlerinin yapılması sayesinde binaların kullanım ömrü uzuyor ve ortamda kaliteli bir hava ve konforlu bir yaşam alanı oluşuyor.

Ortamın nemi yüksekse ve nem alma uygulaması yapacak cihaz kullanılmıyorsa insanların sağlıklarının yanı sıra binanın yapı elemanları ve eşyalar zarar görüyor. Elektronik aksam bozulabiliyor. Hatta nemin elektrik kablolarının bulunduğu yerde yaşanması durumunda yangınlar bile yaşanabiliyor.

Yosunların oluşumu küflerin meydana gelmesi, rutubet kokusu bu tür ortamlarda yoğunlukla yaşanılan şeyler olarak insan yaşamını olumsuz etkiliyor.

Bu ortamlarda ayrıca ev akarı adı verilen ve gözle görülmeyecek kadar küçük bulunan canlılar oluşuyor ve önlem alınmadığı sürece büyüyerek insanların sağlığına zarar veriyor.

Nem alma önemsenmediği takdirde yaşanacak diğer bir olay ise duvarların ve tavanların rutubetlenmesi başka bir deyişle su buharlarının buralara işlemesidir. Bu durum da binaların ömrünü azaltıyor ve uzun süreli devamı halinde binalarda çatlakların oluşmasına yol açabiliyor.

Nemli ortamlar insanın da metabolizmasına zarar veriyor ve ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebebiyet verebiliyor.

Soğuk havalarda kullanılan ısıtıcılar ise ısı seviyelerinin yükseltilmesi durumunda yapılardaki nemin de yükselmesine yol açıyor. Yükselen nem ise insanların haberi olmadan binanın betonuna zarar verebiliyor. Bu zararın önlenmesi için hava kurutma uygulamasının yapılması gerekiyor.

Nem, rutubet ve küfün yol açtığı her türlü olumsuzluğun giderilmesi için hava kurutma işleminin profesyonel yöntemlerce yapılması ve daha sonra benzeri sorunların yaşanmaması için nem alma cihazları kullanılarak havanın neminin uygun seviyeye getirilmesi gerekiyor.

Nem alma ve hava kurutma faydaları arasında şunlar bulunuyor;
-Rutubet ile küf oluşumu ortadan kalkacağı için rutubet ve küf sorunundan etkilenen tüm canlılar bu sorundan kurtuluyor.
-Yüksek nem nedeni ile oluşan yosunlu ortamlardaki zararlı mikroorganizmalar yok olduğu için mikroorganizmaların verdiği zararların önüne geçiliyor.
-Hava kurutma yapılan binaların ömrü uzar.
-Elektrik aksamlarındaki zararlar ortadan kalkacağı için muhtemel yangın tehlikesi ortadan kalkar.

"Nem alma ve hava kurutma" işlemleri nem alıcı cihazlar kullanılarak yapılıyor. Nem alma işleminde havadaki nem oranı cihazdaki ayar mekanizması kullanılarak ayarlanırken hava kurutma işleminde duvar veya tabanda bulunan nem vakumlanarak yapının nemden arınması sağlanıyor.

Hava kurutmanın diğer kullanım alanları ise şaptan sonra yapılan kurutma, sıvadan sonra yapılan kurutma gibi binanın yapım esnasındaki kurutma işlemleri oluyor.

Nem Alma ve Hava Kurutma

Bilgi için bizi arayın : 444 0 719​

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.