• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Hava Kurutma

hava-kurutma

Hava Kurutma

Hava Kurutma basınçlı hava hazırlamanın en önemli kısmını oluşturuyor. Günümüzde bir çok sanayi basınçlı hava sistemlerini kullanıyor. Pnömatik sistemlerin endüstriyel alanlarda kullanılması ise basınçlı havanın hazırlanmasının önemini yükseltiyor.

Basınçlı hava, normal hava ortamından elde edildiği için su buharı ve dolayısıyla da nem içeriyor. Havanın çok sıcak olduğu durumlarda su buharı oranı da artıyor. Su buharının dolayısıyla da nemin kontrol edilmesi gerekiyor. Nem oranı kontrol edilmediği takdirde basınçlı hava tesisatı içerisinde sıvılaşarak pek çok sorunun yaşanmasına neden oluyor.

Atmosferde emilen tozlar, kompresörden katılan yağlama yağı ile birleşerek zararlı bir macunun oluşmasına yol açıyor. Oluşan macun contaları olumsuz etkiliyor, havalı el aletlerine zarar veriyor, kontrol ve ölçme araçlarının yanlış çalışmasına yol açıyor.

Zararlı macunun oluşmasına engel olmak için hava kurutma yapılması gerekiyor.

Hava kurutma işlemi pnömatik kontrol ve iş elemanlarının su hidroliği aracı haline gelmeden önce gerçekleşmeli. Hava iyi hazırlandığı takdirde pnömatik araçlar ve hatlar korozyondan daha çok korunur.

Havanın kurutulmasının ölçüsü arasında çiy noktası sıcaklığı bulunuyor. Basınçlı havanın sıcaklığı yükseldikçe doyma miktarı yani tutulabilecek su miktarı da buna bağlı olarak artıyor.

Hava kurutma işlemi için çok sayıda yöntem bulunuyor. Genelde soğutarak kurutma yeterli oluyor bazı durumlarda ise aşırı sıkıştırma yöntemi kullanılarak kurutma işlemi yapılıyor. Aşırı sıkıştırma yüksek basınçta yapılıyor ve kurutma yöntemleri arasında oldukça pahallı bir yöntem olduğu için  fazla tercih edilmiyor.

Mekanik soğutmalı kurutucularla yapılan soğutma yöntemi ile kurutma ismi de verilen kurutma yönteminde basınçlı hava soğutma makinesi yardımıyla soğutuluyor. 2- 4 dereceye kadar soğutulan basınçlı havanın içerdiği su buharının tamamına yakını kondensat ismi verilen sıvı su haline getirilerek ayrılması sağlanılıyor. Böylece hava kurutma gerçekleşmiş oluyor.

Hizmet Verdiğimiz iller Arasında Edirne,İstanbul,Kocaeli,Yalova,Bursa,Bolu,Düzce,Zonguldak,Karabük,Çanakkale

Balıkesir,Bilecik,Manisa,Eskişehir,Kütahya,Uşak,Afyon,İzmir,Ankara ve ilçelerinde tüm İnşaat Kurutma ihtiyacınızda yanınızdayız.

Hava Kurutma

Bilgi ve istek için bizi arayın : 444 07 19

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.