• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Epoksi Nedir

epoksi-nedir

Epoksi Nedir

Epoksi Kurutma Yapıştırıcı özelliye sahip epoksi içerisinde bulunan direnci yitirmeyen, kolay temizlenen, mekanik mukavemeti yüksek kimyasal bir reçine olarak karşımıza çıkıyor.

Sıvı halden katı hale geçen nihai sertliğe de 2 hafta içerisinde ulaşan epoksi farklı sektörlerde kullanılıyor. Epoksinin kullanım alanları ve kullanıldığı sektörler arasında ise aşağıdaki yerler bulunuyor.

-Mukavemet direncinin yüksekliğinden dolayı tekne yapımı gibi sebeplerle denizcilik sektöründe su altı imalatlarında
Epoksi ile cam ve karbon elyafı kombinasyonunun mekanik dayanıklığa sahip olması nedeni ile uzay ve havacılık sektöründe
-Betonun içine sonradan eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesi (çekme mukavemetlerinin yüksekliğinden dolayı) , bakım ile onarımı yapılan bölgedeki çatlakları kapatacak sertliğe sahip olması gibi özelliklerinden dolayı inşaat sektöründe

Epoksi Nedir

-Yüzey kaplama ürünü olduğundan yüzeyleri yalıtmak veya kaplamak için
-Boya veya astar olarak kullanımı
-Donatılarla demirlerin yapıştırılmasında
-Betonarmede
-Prefabrik beton elemanlarıyla kolonlarının montajında
-Taze betonu daha önceden hazırlanan sertleşmiş betona ya da harca bağlamak için
– Aşınmalarda koruyucu kaplama yüzeyi olarak kullanılıyor
Yüksek dayanımı sebebiyle zemin ve duvarlarda boya olarak
-Elektrik santralleri, hastaneler, üretim tesisleri gibi betonların aşınma ve darbe riskinin çok olduğu yerlerde kimyasal dayanımı arttırmasından dolayı zemin kaplaması olarak

Almanya’da 1993 yılında bulunan ve Yunanca Epi(üzerinde) Oxy(keskin-asitli) kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelen epoksi zemin kaplaması olarak da kullanılıyor.

Epoksinin estetik olması, yüksek mekanik direnç sağlaması, hijyenikliği, kolayca hızlı bir şekilde uygulanması, sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturması, kokusuz olması, kaymaması, yağlarla kimyasallara direnç göstermesi, solvent içermemesi ve hijyenik olduğu için kolayca temizlenmesi gibi özellikleri bulunuyor.

Zemin döşemesi olarak kullanılan epoksi,  kurutma işlemi yapılmayan yüzeye uygulandığında döşemenin yapışamaması ya da kabarması gibi sorunlara yol açabiliyor.

Bu sebeple uygulanacak zeminde kurutma işleminin yapılması ve  epoksinin zemin döşemesi olarak kullanılmasının bu işlemden sonra yapılması gerekiyor.

Yapılan inşaatın zamanında teslim edilmesi için zeminde de kurutma işlemi yapılıyor. Bu işlem epoksi kurutma olarak tanımlanıyor.

Epoksi Nedir

Bilgi için arayın : 444 0 719

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.