• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Beton Kurutmanın Faydası

beton-kurutmanin-faydasi

Beton Kurutmanın Faydası

Beton Kurutma »Oluşumu ve işlevini sağlayabilmesi açısından mutlaka önemli oranda su içermesi gereken betonarme yapı teknolojisinde beton kurutmanın faydası tartışmasız bir şekilde son derece önemli bir husustur. Kuruma işlemi hem betonun oluşumunu temin etmektedir hem de suyun uzaklaştırılması insan sağlığı açısından da son derece önemli olmaktadır.

Bir binayı inşa ederken çok çeşitli aşamaları ardışık olarak geçirmek, yaşamak gerekmektedir. Plan proje aşamalarında itibaren her bir sürecin bir tanımı, iş akış planı ve işlem adımı süreci vardır.

Bu süreçlerin en kayda değer olanlarından bir tanesi de beton kurutma aşaması olmaktadır. Çünkü bu adım doğru bir şekilde tamamlanmadan diğer adımların atılması bazen mümkün olmamakta bazen de imkân dâhilinde olsa bile son derece sıkıntılı sonuçlar doğurabilmektedir

Soğuk ve nemi yüksek bir bölgede yapılan inşaatta suyun betondan uzaklaştırılması dışarıdan müdahale edilmediği durumlarda ayları almakta, bu da inşaat sürecinin gereksiz yere uzamasına yol açmaktadır.

Günümüzün gelişen inşaat teknolojileri sayesinde bu bekleme sürelerini kısaltmak son derece kolaylaşmış ve bir binayı inşa etmek için gereken süreler eskiye oranla çok asgari düzeye gerilemiştir.

"Beton kurutma cihazı" kullanarak gerekli koşullar sağlandığı takdirde beklemeksizin bir sonraki imalat aşamasına geçilen inşaatlardaki ilerleme gözle görülür bir hıza ulaşmış durumdadır.

"Beton nem alma cihazı" kullanımı sonucunda boya, astar, ahşap, parke ve benzeri işlem aşamalarına kolaylıkla geçilebilmekte ve üstelik yapılan işlerin hata payı da son derece düşük olmaktadır.

Yeterince kurutma yapılmadan geçilen sonraki aşamalarda istenmeyen aksaklıklarla karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır. Altında rutubet oranı yüksek bir beton olan parke ne kadar iyi döşenirse döşensin mutlaka kabarmakta ve döşeyenin ticari itibarı beş paralık olmaktadır.

Veya rutubetli duvara sürülen boya kaçınılmaz olarak kabarıp dökülmekte ve hem iş sahibi hem de yüklenici son derece tatsız bir durumda karşı karşıya kalmaktadır.

Bu ve benzer durumların olduğu bir ortamda neden beton kurutma işlemi yapılmalı sorusunun cevabı da kendiliğinden verilmiş olmaktadır. Betonun oluşumu ve işlevini yerine getirmesi açısından su ne kadar elzem olursa olsun sonrasında mutlaka yeterince betondan uzaklaştırılması gerekmektedir. Aksi halde bundan hem bina hem de bina ile ilişki içerisinde olan işveren ve her kademe yüklenici mutlaka zarar görmektedir.

Beton kurutmanın faydası için yeterince bilgi edinmek ve farklı cihaz tipleri ile ilgili bilgi almak için profesyonel olarak bu hizmetleri veren bir firma ile görüşmek, gerek kiralamak gerekse hizmet satın almak şeklinde bu imkânlardan yararlanmak son derece akılcı bir çözümdür.

Kimi firmalar bu hizmeti satın alırken kimi firmalar da cihaz kiralama yoluna gitmekte bazısı ise sürekli lazım olacağı düşüncesi ile cihazı firma bünyesinde satın alma yoluna gitmektedir. Yapılan işin büyüklüğü, sürekliliği, etrafta bu tip imkânlara ulaşım kolaylığı veya zorluğu gibi hususların değerlendirilmesinin ardından bir karar verilecek ve en doğru seçim yapılmış olacaktır.

İzlenecek olan yol bunlardan hangisi olursa olsun önemli olan yapılan işin sonunda beton kurutmanın faydası konusunda yeterince kazanım sağlamak olmaktadır.

Beton Kurutmanın Faydası

Bilgi için bizi arayın : 444 07 19

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.