• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Ahşap Kurutmanın Faydası

ahsap-kurutmanin-faydasi

Ahşap Kurutmanın Faydası

Ahşap nem kurutmanın faydası, inşaat teknolojileri açısından olağanüstü önemli boyutlarda ve vazgeçilmez nitelikte olmaktadır. İnşaat imalatının her aşamasında farklı işlevlerle kullanılan ahşap malzemeler, fazla miktarda nem içeriği taşıması durumunda beklenen faydayı sağlamak yerine işleri zorlaştıran hatta bazen de bozan bir hale gelebilir.

Ahşap nem kurutma işlemleri, doğal ve yapay yöntemlerle kurutma şeklinde iki türlü yapılabilmektedir. Her iki durumun kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte günümüzde birçok açıdan yapay şekilde kurutma yöntemleri tercih edilmektedir.

Doğal yöntemlerle kurutma işlemini yapmak için ayrıca imal ve inşa edilmiş bir tesise ve özel bir mekâna ihtiyaç duyulmaz. Zaten depolandığı alanda bekletilmek suretiyle ahşap materyalin kuruması sağlanabilir. Ancak bu yöntem ilk bakışta ucuz gibi görünse de aslında çok daha pahalıya patlamaktadır.

Çünkü kurumanın gerçekleşmesi için gereken zamanı herhangi bir para birimi ile ölçmek mümkün olmamaktadır. Ayrıca aylar süren kuruma sürecinin sonunda içeriğindeki nem düzeyinin tam anlamı ile istenen seviyeye gelip gelmeyeceği de ayrı bir konudur.

Ahşap nem kurutma cihazı yerine doğal yöntemlerin tercih edildiği durumlarda uzun zaman süreci içerisinde kimi zaman böcekler ve bazı zararlıların etkisi ile hasar oluşumu da mümkün olabilmektedir.

Yapay yöntemlerle ahşap kurutmanın faydaları arasında sayılabilecek en önemli husus zamandan kazanmak olmaktadır. Gerçekten de aylar süren bir işlemin günlerle ifade edilen sürelere sığdırılması son derece büyük bir kazanç olmaktadır. Günümüzde zamandan yapılacak tasarrufun değeri hiçbir şeyle kıyaslanmayacak ölçüde büyük olmaktadır.

Ayrıca yapay yollarla yapılan kurutma işlemi ile uzun sürçteki zararlıların etkisi ile ahşap malzemedeki hasarlanmanın da önüne geçilmiş olmaktadır. Yapay yöntemlerle ahşap kurutmanın faydası listesine ilave edilecek bir başka önemli madde ise kurutmanın derecesinin kontrol altına alınabilmesi olmaktadır. Gerçekten de doğal yöntemde kontrol dışı kalan bu husus, yapay yöntemde tam anlamıyla kontrol edilebilir. Nem içeriği istenen noktaya kadar giderilebilmektedir.

Ahşap malzemelerin kurutulması amacıyla kullanılan değişik alternatifler mevcuttur. Yapılacak işin cinsine ve amacına göre ahşap kurutma fırınlarından daha küçük inşaat tipi kurutma cihazlarına kadar çok çeşitli yelpazede ürünler mevcuttur.

Ahşap kurutmanın faydası ile ilgili olarak verimli bir geri dönüş elde etmek için yapılması gerekenlerin en başında hizmet alınacak firmanın doğru tespit edilmesi gelmektedir. Bu sayede doğru çözümler üretmek ve en kaliteli hizmeti en gerçekçi fiyata temin etme imkânı elde edilir.

Kurutma işleminden kaçınmak veya ehil olmayan kişilerin ve firmaların kontrolüne bırakmak hiç istenmeyen sonuçların doğmasına ve maliyeti son derece yüksek inşaat işleri ile yeniden karşı karşıya kalmak anlamına gelebilir.

Ahşap Kurutmanın Faydası

Bilgi için bizi arayın : 444 07 19

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.