• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Ahşap Kurutma

ahsap-kurutma

Ahşap Kurutma

Binalarda bulunan ahşap kısımlar ya da mekandaki ahşap eşyalar da nemden önemli derecede etkileniyor. Yüksek nem duvar ile betonarme yapılarda küf ve rutubet oluşumunu zamanla gerçekleştirirken ahşap yapılarda ya da yapıların ahşap kısımlarında nem alan veya ıslanan kısımlar ahşap kurutma yöntemleriyle kurutulmadığı takdirde ahşabın hızlı bir şekilde çürümesine yol açar.

Ahşap üzerinde yoğuşmanın yaşanması ahşabın yalıtım özelliği sayesinde genelde ender rastlanan bir durum olmakla beraber çatı yüzeylerinin altında olan ve ahşap alana temas eden metallerde yoğuşmanın yaşanması ya da ahşap malzemelerin diğer malzemelerle beraber kullanılması veya tasarımla ilgili eksik yapılan işlemler nedeniyle ahşap ıslanabilir ve yüksek rutubete maruz kalabilir.

Ahşap panellerin çoğu kısa süreli nemlenmeye dayanmasına rağmen görünümleri değişir. Neme dayanıksız olarak üretilen ahşap paneller ise şişerek geri dönüşümü olmayacak şekilde mukavemetlerini kaybederler.

Neme dayanıklı olan ahşap malzemelerden yapılan paneller ise şişer belli bir ölçüde mukavemetlerini kaybederler ama ahşap kuruma işleminden geçirildikten sonra eski hallerine geri dönerler.

Ahşap paneller doğal dayanıklılığı yüksek ağaçlardan seçildiği ve ön korumadan geçirildiği takdirde çürüme olayı gerçekleşmez.

Ahşap Kurutma yapılarda bulunan ahşap kısımların yanı sıra yapılarda kullanılacak olan parke ve benzeri ahşap yapıların imalatı için kesilen ağaçların yani kerestelerin kurutulma işlemleri için de yapılıyor.

Kurutma açık havada ya da kurutma fırınlarında gerçekleşebiliyor. Doğal kurutma olarak adlandırılan havada kurutma uzun sürede yapılan ve koşulları zor olan bir kurutma yöntemi olduğu için özellikle yüzde 20’nin altındaki nem oranlarına ulaşabilmek amacıyla kurutmanın fırında olması gerekiyor. Fırında kurutma yapılmasının önemli faydalarından biri de kurutma esnasında ahşaptaki reçine dışarı atıldığı için ahşap boyamalarında sık sık karşılaşılan reçine kusması olayını en alt seviyeye indirmesidir.

"Ahşap Kurutma" hemen gerçekleşen bir yöntem olmayıp uygun işlem için haftalarca beklenebilir
Bekleme süresinden sonra son kullanıma uygun hale getirilen kereste, nem değişimleri en az olacak şekilde depolanmalıdır.
Döşemelerde, doğramalarda, mobilyalarda kullanılan ahşap düşük nem içeriğine sahip olduğu için İnşaat Kurutma işlemi gerçekleştirildikten sonra kullanım alanına getirilmesi ve uygulamanın bu şekilde yapılması gerekmektedir.

Hizmet Verdiğimiz iller Arasında Edirne,İstanbul,Kocaeli,Yalova,Bursa,Bolu,Düzce,Zonguldak,Karabük,Çanakkale

Balıkesir,Bilecik,Manisa,Eskişehir,Kütahya,Uşak,Afyon,İzmir,Ankara ve ilçelerinde tüm Ahşap Kurutma ihtiyacınızda yanınızdayız.

Ahşap Kurutma

Bilgi ve istek için bizi arayın : 444 07 19

Kurutek Dydtürktek

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR
Benzer yazılar bulunamadı.